Mobilní domy – Mobilheimy - co je důležité vědět


Legislativa

Novela stavebního zákona platná od r. 2013 zjednodušuje možnost umístění mobilního domu – mobilheimu. Postačí pouze souhlas s umístěním.
Někteří úředníci mohou stále ještě tvrdit něco jiného, ale dle stavebního zákona je umístěním této stavby již zcela přesně definováno.


Záruční doba

Na používané mobilní domy je záruční doba dle zákona 6 měsíců. Prodejce po tuto dobu musí plně ručit za funkčnost veškerého zařízení a vybavení. Nejlepší je požádat prodejce o předvedení a přezkoušení mobilního domu před podpisem kupní smlouvy, a to včetně vodovodního řádu, elektroinstalace a plynových spotřebičů. U dobrých prodejců je to samozřejmostí. Tuto povinnost totiž ukládá  prodejcům přímo obchodní zákon.
To je důležité zvláště u celoročních mobilních domů, kdy např. oprava poškozeného vytápění může stát i několik desítek tisíc korun.
Poctivý prodejce má záruční podmínky uvedeny již ve vaši kupní smlouvě, ti nepoctiví vám budou tvrdit, že na toto zboží se záruka vůbec nebo částečně nevztahuje.


Podle čeho vybírat

Na kvalitu kupovaného mobilheimu nejvíce upozorní jeho opotřebovanost a čistota. Musí mít dobrou střechu a nesmí jevit známky zatečení uvnitř. Zatečení pak způsobuje typický zápach a může být i zdravotně nebezpečné. Nesmí mít prohnilé podlahy. To poznáme zvláště u vchodových dveří a v koupelně.
Stav vybavení a zařízení se dá zjistit i zběžným pohledem a na případné skryté vady by vás měl prodejce upozornit.
Především u levných mobilních domů je třeba dobře vybírat a nedat na přesvědčivé řeči prodejce. Může se vám totiž lehce stát, že náklady na opravy mohou dokonce i převýšit nákupní cenu „levného“ mobilního domu.


Kontakty: Neratovice (u Prahy), Pražská 92 - Tel.: +420 731 896 882 - E-mail: pro@mobilnidomypro.cz